Yolpalas Cinayeti [ePub]

by Halide Edib Adıvar

kitabı 2 açıdan yorumlayacağım, yazar ve yayımcı olarak..

yayına hazırlayanlar kitapta geçen eski kelimeleri okuyucunun anlayamayacağını düşünerek sayı vererek alta açıklama koymuşlar ve kitabı berbat etmişler.. bildiğim kelimelerde bile yanda sayı görünce acaba başka bi anlamı mı var diye bakmak hikayeden kopmama sıkılmamas sebep oldu..
(ingilizce okumaya ilk başladığımda bilmediğim her kelime için sözlüğe bakıyordum ve 3. sayfada 50 kere bakmış olmaktan sıkılıp kitabı kenara koyuyordum, sonra sözlüğe sadece gerçekten anlamını çözmem gereken kelimelerde bakmaya başladım ve artık bestsellerlarda hiç edebi eserlerde ise tek tük bakar durumdayım)
Üstelik kelimelerin birçoğu günlük hayatta hala kullandığımız kelimelerdi ve bazılarının açıklamada verilen yeni türkçesi değil eşanlamlısıydı ve bazıları da tamamen alakasızdı, ayrıca bir kaç bilmediğim kelimenin de açıklaması yoktu.
Bu yöntem yerine kitabın sonuna sözlük eklenebilir veyahut günümüz türkçesiyle basılabilirdi.

hikayeye gelince.. polisiye bir roman değil bence bu kitap. İçinde cinayet geçen uzun bir dram öyküsü.. dönemin sosyetesini, adalet sistemini aktardığı için tarihi öykü diye de adlandırılabilir..

bu kısacık kitabı kelimelere takılmadan okumayı başarabilirseniz pişman olmazsınız..

(view spoiler)

28.06.2017

Download

FormatSourceLink
EPUBZippyShare
PDFRapidShare
TXTUploadCare
PDFFile-Upload
FB2FileStack
Back to Top